Len radosť z bazénu. Starosti prenechajte automatizácii

13. 1. 2023 | Jaroslav Hruška

S bazénom pri dome vás horúčava neskrotí. Ale kto si predstavuje len pohodu pri vode, je na omyle. Bazén vyžaduje celkom náročnú údržbu a treba dbať aj na bezpečnosť, predovšetkým s deťmi. Iba by ste technológie okolo bazéna zautomatizovali. Filtrácia, dopúšťanie a ďalšia starostlivosť sa deje úplne sama. Ušetríte tak čas, námahu a bazén bude skutočne len o radosti.

V dnešných domácnostiach pribúda technológií. Prinášajú väčší komfort, bezpečnosť a podporujú energetické úspory. Automatizácia je tu preto, aby sme nemali plné ruky práce s tlačidlami, ovládačmi, appkami, krabičkami a tak ďalej. Skrátka aby nás ovládanie všetkých tých technológií nezahltilo. Preto je v súčasnej dobe automatické riadenie už súčasťou mnohých domácností.

Domáca automatizácia prepája technológie ako osvetlenie, vykurovanie, žalúzie, alarm a prístup, audio a ďalšie do jedného systému. Všetko spomínané sa zapína, vypína a reguluje maximálne samo podľa požiadaviek a potrieb obyvateľov. A v prípade nutnosti zasiahnuť „ručne“ je všetko na jednom mieste – v jednej aplikácii, prípadne v jednom tlačidle.

Rovnako ako ďalšie, aj bazénová technológia si nárokuje váš čas a prácu. Úloh okolo bazéna na záhrade nie je vôbec málo. – Dobrá správa! Aj bazén môžete ľahko automatizovať.

 

Udržať bazén čistý je náročné

Nikto sa nechce kúpať vo vode plnej nečistôt. Piesková filtrácia sa o to postará, teda za predpokladu, že pravidelne zleziete do bazénovej šachty a manipulujete s pákou. Musíte strážiť pH vody a správne dávkovať chémiu. Pokiaľ máte bazén s reguláciou teploty, musíte štelovať ovládanie, kedykoľvek chcete teplotu zmeniť. Ďalej je potrebné strážiť hladinu a dopúšťať vodu, pretože ju deti pri radovánkach trochu vyšpliechali vedľa a niečo sa prirodzene odparilo.

To všetko musíte robiť ručne, rovnako ako zakrývanie a odkrývanie bazéna. Môže sa zdať, že jednotlivé úkony nezaberú toľko času, iba pár minút. Ale musíte ich robiť opakovane, pravidelne a nosiť ich v hlave. Manuálna údržba sa tak ľahko môže stať diskomfortná a náročná. Existuje lepší, jednoduchší spôsob – automatizácia. S ňou na vás zostane len príjemné kúpanie a pohoda na lehátku.

 

Ako teda na „inteligentný bazén“?

Automatizácia uľahčuje starostlivosť o bazén predovšetkým tým, že všetko ovládanie bazénových technológií spojí na jednom mieste. Mobilnú aplikáciu máte stále po ruke. Odkiaľkoľvek môžete sledovať stavy a hodnoty a prípadne meniť nastavenia. Okamžite sa dozviete aj o prípadných poruchách.

Dávkovanie chémie

O správne hodnoty chémie vo vode sa starajú elektrické dávkovače. Tie je možné integrovať do automatizácie, rovnako ako čidlá, ktoré strážia hodnoty vo vode. Podľa nameraných hodnôt sa potom podľa potreby riadi sám ventil – prietok chémie je plne automatický. Môžete zapojiť napríklad aj sondy pH.

Filtrácia a čistenie bazénu

Automatický bazén sa udržuje v čistote. Intenzita filtrácie, spätné prúdy, oplachovanie aj cirkulačné funkcie fungujú nezávisle na manuálnom ovládaní. Zohľadňuje sa pritom čas, aktuálna kvalita vody, jej teplota, hladina aj tlak. Vy len skáčete do vody s najlepšou kvalitou.
 

Ovládanie teploty vody

Pokiaľ váš bazén disponuje reguláciou teploty, aj ju môžete prenechať automatizácii. Vo vizualizácii si len ľahko nastavíte, kedy má mať voda akú teplotu. Pokiaľ máte fotovoltiku, je možné ohrev odložiť až na dobu, kedy máte prebytky energie.
 

Bezpečnosť, kryt bazénu a senzor dažďa

Pokiaľ deti často pobehujú po záhrade a okolo bazéna, je dôležitá hlavne bezpečnosť. V tomto ohľade pomôže kryt bazéna a magnetické kontakty. S nimi sa v aplikácii môžete kedykoľvek pozrieť, či je kryt uzavretý. A v režime stráženia či je kryt uzavretý dostanete notifikáciu, ak sa otvorí. Aj bazénové rolety s elektrickým navíjaním je možné ovládať z mobilu (a to aj iba z mobilu a nie tlačidlom, aby si dieťa bazén nemohlo samo otvoriť).

Kryt zároveň chráni bazén pred nečistotami. Rovnako pred dažďovou vodou, ktorá do bazéna nepatrí. Pokiaľ teda senzor dažďa zaznamená dopadajúce zrážky, kryt bazéna sa zatiahne. Pokiaľ kryt motor nemá, budete upozornení push notifikáciou na začínajúci dážď a môžete hneď reagovať.
 

Dopúšťanie bazénu

Nekonečné skákanie detí do bazéna a voda je všade naokolo. O dopúšťanie sa bazén postará sám, hladinu pozná podľa tlakového čidla. Ak je hodnota nízka, dopúšťanie sa spustí. Je možné ho ovládať aj ľubovoľne v aplikácii.
 

Protiprúd

Niektoré bazény sú vybavené protiprúdom pre plavcov. Z tej istej aplikácie môžete ovládať aj silu protiprúdu, pohodlnejšie je však v tomto prípade využiť špeciálne dotykové tlačidlo pri bazéne.
 

Bonus: Dokonalé osvetlenie

Pokiaľ si večer radi posedíte na terase alebo v pergole, osvietený bazén vám vykúzli príjemnú atmosféru. Automaticky sa pri súmraku aktivuje vami prednastavená farebná nálada, ktorú môžete kedykoľvek prenastaviť. Osvetlenie sa automaticky vypne v daný čas.

 

Automatizovať bazén nie je náročné

Inteligentnú automatizáciu ponúka systém Loxone. Pokiaľ už riadi váš dom, máte vyhrané. Systém ľahko rozšírite aj o ovládanie bazéna. Pokiaľ automatizáciu ešte nemáte, môžete ju zariadiť priamo pre bazén, a to ako nový, tak existujúci (vďaka bezdrôtovej technológii).

Rozšíriteľnosť funguje aj naopak. Pokiaľ sa rozhodnete pre automatizáciu bazéna, váš dom získa potenciál jednoduchého a lacného rozšírenia inteligentného systému aj na ďalšie technológie v dome. Získate tak ďalšie inteligentné funkcie napríklad čo do osvetlenia, tienenia atď. Napríklad čo sa týka záhrady, automatizovať môžete zavlažovanie trávnika. Automatizácia vie riadiť aj prebytkami z fotovoltiky alebo inteligentne nabíjať elektromobil.

Inštaláciu musí vykonať profesionál vyškolený Loxone. Môžete si buď priamo nájsť partnerskú inštalačnú firmu, alebo doraziť do Loxone na bezplatnú konzultáciu, prebrať s odborníkom vaše predstavy a nechať si inštalačného partnera odporučiť. Najjednoduchší spôsob je vyskúšať online konfigurátor inteligentného domu, kde si môžete naklikať, čo chcete doma automatizovať, a získate podrobný prehľad o získaných funkciách a predstavu o cene riešenia.

Vyložte si nohy na lehátko. Nechajte bazén, nech sa o seba postará, pričom o ňom nestratíte prehľad.

 

Prečo zastrešenie od nás

Výpočet zastrešenia bazéna online

Vyplňte náš online formulár a okamžite dostanete cenovú ponuku ZDARMA na váš e-mail.

Bezplatná ponuka tu

Zavolajte nám!

Pomôžeme vám vybrať správne zastrešenie pre váš bazén. Neváhajte sa nás opýtať na všetko, čo vás zaujíma.

Zavolajte odborníka na zastrešenie bazéna

+420 515 157 005

 

Poznáte nás z časopisov