Bazény sa v súčasnosti stávajú súčasťou čoraz väčšieho počtu záhrad. Nie je nič príjemnejšie ako prísť domov z práce a v horúcom dni skočiť rovno do príjemne chladivej vody. Aby však bazén fungoval, je potrebné ho udržiavať a starať sa oň. Jednou z najdôležitejších vecí je správna hodnota pH. Viete, prečo je potrebné udržiavať ju na optimálnej úrovni a ako dosiahnuť požadovaný výsledok?
Základné informácie o pH vody v bazéne
Údaj pH nám hovorí, či je voda kyslá alebo zásaditá a dá sa ľahko zmerať. Ideálne je, ak sa pohybuje v rozmedzí 6,5 – 7,6. Ak prekročí v bazéne pH 7,6, môže dôjsť k mliečnemu zákalu kvôli vyzrážaniu vápnika. Naopak, ak je hodnota nižšia ako 6,5, stáva sa z vody ideálne miesto pre život rôznych rias, baktérií a ďalších organických nečistôt. Aby sme obom situáciám predišli, je potrebné vykonávať pravidelné meranie a prípadné úpravy kyslosti alebo zásaditosti vody.
Ako zvýšiť pH v bazéne?
Ak nameriate príliš nízku hodnotu, je potrebné pH zvýšiť. Existujú 2 účinné metódy
a) použitie bazénovej chémie - odporúčame
b) použitie homemade riešenie - na vlastné riziko. Silné kyseliny a zásady sa v súkromných bazénoch používajú skôr výnimočne, pretože práca s nimi je do značnej miery riziková.
Vedľa špecializovanej chémie na bazény môžete situáciu riešiť aj alternatívnym spôsobom. V prípade, že nemáte doma špecializovanú chémiu, môžete použiť uhličitan sodný vo forme ťažkej sódy. Tú kúpite v koncentrácii 31% bežne v drogérii. Jedna taká fľaša s objemom jedného litra zvýši hodnotu pH o jeden stupeň, keď ju nalejete do 20 metrov kubických vody. Na správne určenie množstva vás teda čaká chvíľka počítania. Až budete mať namerané, nechajte tento roztok pôsobiť v bazéne po dobu dvanástich hodín so zapnutou filtráciou.
Ako znížiť pH v bazéne?
Zvýšenie pH je potrebné, keď nameriate príliš vysoké hodnoty. Rovnako ako pri úprave opačným smerom, aj v tomto prípade môžete použiť špecializovanú chémiu predávanú priamo na úpravu vody v bazéne alebo na vlastné riziko aletrantívnej látky.
Na zníženie pH sa používa hydrogensíran sodný (granulát). Ten slúži tiež napríklad na čistenie upchatých odpadov. Kúpiť ho môžete v rôznej koncentrácii. Podľa návodu na obale ho zrieďte s vodou a nechajte opäť rovnakú dobu pôsobiť.
Pohľad odborníka
Ako rieši pH bazéna odborník zo spoločnosti Proxim s.r.o., ktorý vyrába bazénovú chémiu? To nám prezradí Vojtech Ptáček v nasledujúcich riadkoch.
Odporúčaný rozsah pH je 6,8-7,4, kde výrazne nižšie hodnoty môžu spôsobovať okrem nepríjemného pocitu z vody aj urýchlenú koróziu kovových súčiastok a výrazne vyššie pH výrazne napomáha vzniku vodného kameňa v bazéne.
Ak používateľ zistí, že pH jeho bazéna vybočuje z odporúčaných hodnôt, môžeme odporučiť prípravky pH plus pre zvyšovanie pH a pH mínus pre jeho znižovanie. Väčšie dávky odporúčame aplikovať s časovými odstupmi, aby nedošlo k neúmyselnému odovzdávaniu