Ako zvýšiť alebo znížiť pH v bazéne

10. 7. 2023 | Jaroslav Hruška

Bazény sa v súčasnosti stávajú súčasťou čoraz väčšieho počtu záhrad. Nie je nič príjemnejšie ako prísť domov z práce a v horúcom dni skočiť rovno do príjemne chladivej vody. Aby však bazén fungoval, je potrebné ho udržiavať a starať sa oň. Jednou z najdôležitejších vecí je správna hodnota pH. Viete, prečo je potrebné udržiavať ju na optimálnej úrovni a ako dosiahnuť požadovaný výsledok?

Základné informácie o pH vody v bazéne

Údaj pH nám hovorí, či je voda kyslá alebo zásaditá a dá sa ľahko zmerať. Ideálne je, ak sa pohybuje v rozmedzí 6,5 – 7,6. Ak prekročí v bazéne pH 7,6, môže dôjsť k mliečnemu zákalu kvôli vyzrážaniu vápnika. Naopak, ak je hodnota nižšia ako 6,5, stáva sa z vody ideálne miesto pre život rôznych rias, baktérií a ďalších organických nečistôt. Aby sme obom situáciám predišli, je potrebné vykonávať pravidelné meranie a prípadné úpravy kyslosti alebo zásaditosti vody.
tester ph vody
 

Ako zvýšiť pH v bazéne?

Ak nameriate príliš nízku hodnotu, je potrebné pH zvýšiť. Existujú 2 účinné metódy
a) použitie bazénovej chémie  - odporúčame
b) použitie homemade riešenie - na vlastné riziko. Silné kyseliny a zásady sa v súkromných bazénoch používajú skôr výnimočne, pretože práca s nimi je do značnej miery riziková.

Vedľa špecializovanej chémie na bazény môžete situáciu riešiť aj alternatívnym spôsobom. V prípade, že nemáte doma špecializovanú chémiu, môžete použiť uhličitan sodný vo forme ťažkej sódy. Tú kúpite v koncentrácii 31% bežne v drogérii. Jedna taká fľaša s objemom jedného litra zvýši hodnotu pH o jeden stupeň, keď ju nalejete do 20 metrov kubických vody. Na správne určenie množstva vás teda čaká chvíľka počítania. Až budete mať namerané, nechajte tento roztok pôsobiť v bazéne po dobu dvanástich hodín so zapnutou filtráciou.
 

Ako znížiť pH v bazéne?

Zvýšenie pH je potrebné, keď nameriate príliš vysoké hodnoty. Rovnako ako pri úprave opačným smerom, aj v tomto prípade môžete použiť špecializovanú chémiu predávanú priamo na úpravu vody v bazéne alebo na vlastné riziko aletrantívnej látky.

Na zníženie pH sa používa hydrogensíran sodný (granulát). Ten slúži tiež napríklad na čistenie upchatých odpadov. Kúpiť ho môžete v rôznej koncentrácii. Podľa návodu na obale ho zrieďte s vodou a nechajte opäť rovnakú dobu pôsobiť.
 

Pohľad odborníka

Ako rieši pH bazéna odborník zo spoločnosti Proxim s.r.o., ktorý vyrába bazénovú chémiu? To nám prezradí Vojtech Ptáček v nasledujúcich riadkoch.
 

Je nutné povedať, že každý bazén a každý zdroj vody je špecifický, teda neexistuje úplne univerzálny a zaručený návod ako postupovať, ale údržba pH v bazénoch je nevyhnutná pre správnu funkciu ostatnej chémie aj bazénu ako celku. Kyslosť má vplyv na zrážanie vodného kameňa, reakcie dezinfekčných prostriedkov, ale môže ovplyvniť aj farbu vody, pokiaľ táto obsahuje špecifické minerály.
 

Odporúčaný rozsah pH je 6,8-7,4, kde výrazne nižšie hodnoty môžu spôsobovať okrem nepríjemného pocitu z vody aj urýchlenú koróziu kovových súčiastok a výrazne vyššie pH výrazne napomáha vzniku vodného kameňa v bazéne.

Ak používateľ zistí, že pH jeho bazéna vybočuje z odporúčaných hodnôt, môžeme odporučiť prípravky pH plus pre zvyšovanie pH a pH mínus  pre jeho znižovanie. Väčšie dávky odporúčame aplikovať s časovými odstupmi, aby nedošlo k neúmyselnému odovzdávaniu

Prečo zastrešenie od nás

Výpočet zastrešenia bazéna online

Vyplňte náš online formulár a okamžite dostanete cenovú ponuku ZDARMA na váš e-mail.

Bezplatná ponuka tu

Zavolajte nám!

Pomôžeme vám vybrať správne zastrešenie pre váš bazén. Neváhajte sa nás opýtať na všetko, čo vás zaujíma.

Zavolajte odborníka na zastrešenie bazéna

+420 515 157 005

 

Poznáte nás z časopisov